انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر ایران                                                                                       بازگشت به صفحه اصلی

حکم اعدام برای یک فعال مدنی در زاهدان

طي تماسهايی با نزديکان و با يکي از "وکلاي" يعقوب مهرنهاد ,مدير کل انجمن جوانان صداي عدالت امروز مطلع گشتيم که دستگاه قضائي استان (سیستان و بلوچستان) در اواخر هفته گذشته براي ايشان حکم اعدام صادر نموده است.
يعقوب در اردیبهشت 1386 پس از برگزاری پنجمین همایش سالانه "جوانان پرسشگر, مسئولین پاسخگو" که تعدادی از مسئولین نیز در آن حضور داشتند, تعدادی از اعضای شورای مرکزی انجمن از جمله یعقوب و برادر شانزده ساله اش "ابراهيم مهرنهاد" بازداشت شدند - که بعد ازهفتاد شبانه روز بازداشت ابراهيم شانزده ساله همراه چهارتن ديگر آزاد و يعقوب مهرنهاد با گذشت 10 ماه بازداشت , اکنون حکم اعدام دريافت نموده است.
يعقوب مهرنهاد داراي سه فرزند (ابوبکر 5سال ,عمر 3,5 سال و آسيه 7 ماهه) ميباشد. آسيه دو ماه بعد از بازداشت پدرش بدنيا آمده است. آنها در اين مدت فقط چهار دفعه اجازه ملاقات با مهرنهاد را داشته اند. از والدين فقط مادرخانه دار وي (جان بي بي ) که از ناراحتي قلبي و بيماري آستم رنج ميبرد,در قيد حيات است.
طي تماسهاي که امروز ما با نزديکان مهرنهاد داشتيم , در اين خصوص يکي ازآنها چنين ميگفت : "مهرنهاد داراي سه برادر و شش خواهر ميباشد. پدر ايشان خيلي وقت پيش فوت کردند. مسئوليت همه خانه و بچه ها بگردن مادر بود. زندگي بسيار سختي را داشتند. اين "شير زن" موفق شد پسر اولش را که ازمهرنهاد بزرگتر است با همه مشکلات به دانشگاه بفرسته و موفق بدريافت ليسانس در رشته نرسینگ بشود. مهر نهاد هم بعد از دريافت ديپلم سريع تشکيل خانواده داد و با هدف ياري به مادر و امرار معاش خانواده زود به بازار کار روي آورد و با شغل آزاد خود بار سنگين مادر را سبکتر کرده.
يکي ديگر از نزديکان ايشان در تماسهاي امروزما ,چنين ميگفت:" در ملاقات آخر که دو ماه پيش صورت گرفت وضعيت جسمي و روحي مهرنهاد بسيار متشنج بوده- حدود چهارده پانزده کیلو وزن از دست داده بوده.او اصلا مثل قبل نبوده, حتي تعادل فيزيکش را تا حدود زيادي از دست داده . مادر بيچاره اش گويا بعد از ملاقات آخر با پسرش "مهرنهاد" شکسته شد و زمين گير شد. شب و روز در بستر خانه تحت مداواست ".
گفتنی است که سه شنبه چهارم دي" دادگاه" اين جوان فعال مدني بدون حضور خانواده اش در زاهدان اجرا شد و در اواخر هفته گذشته بعد از گذشت يک ماه ونيم حکم اعدام براي وي اتخاذ گرديد.
ناگفته نماند که بعد از شنيدن اين خبر شرايط روحي تمام اعضاي خانواده بسيار نگران کننده است .اکثرا بر اين اعتقاد اند که حکم حقيقي "دادگاه" حکم اعدام نبوده-احتمالا در اثر شکنجه و ضرب شتم زياد بلاي بر سر مهرنهاد آمده, و براي سر پوش گذاشتن ماجرا اين حکم را صادر کرده اند تا با يک صحنه نمايشي اعدام در محوطه زندان (مانند اعدام نمايشي سعيد قنبرزهي دانش آموزهفده ساله) از افشاي آن جلوگيري کنند.
خطاب به سازمانهاي حقوق بشر
همانگونه که می دانید رژیم جمهوری اسلامی در راستای سرکوب بلوچها و ایجاد رعب و وحشت در منطقه اقدام به دستگیری های گسترده جوانان بلوچ کرده و آنان را تحت شدید ترین شکنجه ها قرار داده و با تشکیل دادگاه های زیر زمینی این افراد بیگناه را بدون برخورداری از حق داشتن وکیل و حتی اعتراض, به احکامی وحشیانه و ضد بشری همچون اعدام و یا بریدن دست و پا محکوم می نمايد.
در راستای همین سیاست شوم چندی پیش شاهد قطع دست و پای پنج جوان بلوچ درزاهدان بوديم که برای تمام عمر معلول گشتند.
بر همگان واضح است که انجمن جوانان صدای عدالت با اخذ اعتبارنامه از سازمان ملی جوانان در سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرده است و آقای مهرنهاد همواره طرفدار مبارزه سياسی, فرهنگي مسالمت آميز بوده و سابقه فعالیتهای قانونمند و شفافی داشته است. از اين جهت اين حکم غيرقانوني و حتي دستگيري و بازداشت ايشان خلاف اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي ميباشد.
اما متاسفانه مسئولان قضایی و انتظامی استان بعد از ده ماه اسارات و شکنجه "حکم" اعدام براي وي صادر کرده اند و هر لحظه اين خطر وجود دارد که اين فعال مدني را به جوخه مرگ بسپارند - برای نجات جان يعقوب مهرنهاد (اگرواقعا زنده است) از تمام سازمان ها ی حقوق بشر و مدافعین حقوق انسانی تقاضای کمک داریم.

(اینجانظر بدهید)